امروز: پنج‌شنبه - 3 خرداد 1403

لینک کوتاه خبر:

https://dr-rezaei.com/?p=9614

در گفت وگو با ایسنا؛

دکتر رضایی به چین هراسی ایجاد شده در دولت قبل واکنش نشان داد

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: در دولت قبل به واسطه غرب گرایی در دستگاه سیاست خارجی شاهد یک نوع چین هراسی بودیم که از بلوک شرق فاصله گرفته بودند.

دکتر ابراهیم رضایی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور به چین افزود: سفر آقای رئیسی به پکن سفر مهمی بود چون ایران در سیاست خارجی چین کشور مهمی به حساب می‌آید. استقبال چینی‌ها از هیات ایرانی آن هم در بالاترین سطح چنین موضوع را نشان داد.

رضایی با بیان اینکه چین در سیاست خارجی کشور ما، کشور مهمی است، افزود: سطح روابط اقتصادی دو کشور این مطلب را نشان می‌دهد. لذا این سفر در توسعه و ارتقای روابط نقش زیادی دارد. انتظار می‌رود در آینده شاهد ارتقای روابط با چین باشیم. ان‌شاءالله سطح صادرات محصولات نفتی و غیر نفتی به چین نیز بیشتر شود.

در دولت قبل به واسطه غرب گرایی در دستگاه سیاست خارجی شاهد یک نوع چین هراسی بودیم

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: این سفر مقدمه‌ای برای عادی سازی روابط با چین بود. در دولت قبل به واسطه غرب گرایی در دستگاه سیاست خارجی شاهد یک نوع چین هراسی بودیم که از بلوک شرق فاصله گرفته بودند. همچنین از امتیاز روابط با آنها بهره‌ای نمی‌بردند و این مشکلاتی را ایجاد کرده بود. انتظار می‌رود شاهد تقویت روابط با چین باشیم.

رضایی با بیان اینکه ما می‌توانیم برای چین تامین انرژی داشته باشیم، گفت: کشور ما مسیر خوب و ارزان و امن برای ترانزیت کالاهای چینی به اروپا و بخش‌هایی از آسیاست به علاوه اینکه می‌توان صادرات محصولات نفتی و غیر نفتی به چین داشت. از آن طرف چینی‌ها می‌توانند مشتری نفت ما باشند و هم در دور زدن تحریم‌ها به ما کمک کنند و برخی از اقلام مورد نیاز ما را تامین کنند.

باید از سرمایه گذاری چینی‌ها در کشورمان استقبال کنیم

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: چین می‌تواند در حوزه حمل و نقل و انرژی در کشور ما سرمایه گذاری داشته باشد. باید از سرمایه گذاری چینی‌ها در کشورمان استقبال کنیم. این ظرفیت وجود دارد که با توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل حداقل ۲۰ میلیون تن کالا از چین از مسیر ایران به کشورهای دیگر صادر شود.

رضایی لازمه ارتقای روابط را ایجاد زیرساخت در کشور دانست و گفت: باید زیرساخت‌های حوزه ریلی و زمینی ارتقاء پیدا کند که انتظار می‌رود در دستور کار دولت باشد چون به دنبال آن می‌توان امتیازات بزرگی به دست آورد.

از اصلاح مواضع دولت چین استقبال می‌کنیم

وی با استقبال از بیانیه پایانی روسای جمهور ایران و چین، گفت: در این بیانیه به حاکمیت سرزمینی دو کشور تاکید شد. مسئله در اینجا بود ما از اصلاح مواضع دولت چین استقبال می‌کنیم. از این به بعد هم باید همه ما تلاش کنیم به ویژه بخش‌های اقتصادی و خصوصی تا توافق خوب انجام شده اجرایی شود. انتظار می‌رود با اجرای این توافق سطح روابط اقتصادی دو کشور تغییر کرده و بهتر شود.

منبع خبر: ایسنا

برچسب ها:

اخبارهای مشابه:

دیدگاه:

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

آخرین مطالب: