امروز: جمعه - 4 خرداد 1403

لینک کوتاه خبر:

https://dr-rezaei.com/?p=4171

دکتر رضایی:

نهضت سوادآموزی رسانه‌ای در کشور راه‌اندازی شود

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اینکه امروز در خیابان‌ها اثرات جهل رسانه‌ای را می‌بینیم، تصریح کرد: بنابراین امروز محتاج این هستیم که نهضت سوادآموزی رسانه‌ای در کشور راه‌اندازی شود.

دکتر ابراهیم رضایی در هجدهمین نشست «دفاع همچنان باقی است» که با موضوع تحلیل رسانه‌ای حوادث اخیر توسط سازمان بسیج رسانه‌ استان قزوین در سالن حافظ حوزه هنری برگزار شد، اظهار داشت: در مواجهه با جنگ جهانی رسانه‌ای که علیه ما شکل گرفته، نخستین کار این است که در حوزه فرهنگی قدرتمند شده و به یک قدرت فرهنگی تبدیل شویم.

رضایی با بیان اینکه تولیدات فرهنگی قابل فروش و مصرف باشد، گفت: اگر کالای فرهنگی ما به دست مصرف‌کننده نرسند، فایده‌ای ندارند. اشکال ما انقلابی‌ها هم در همین حوزه است و اگر خیلی‌ هنر داشته باشیم، محصول فرهنگی تولید می‌کنیم، اما محصول به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد. یعنی مدل شبکه افق که خودمان برای خودمان برنامه پخش می‌کنیم. بنابراین باید تنوع و تکثر فرهنگی در جامعه را باید در فضای رسانه‌ای بپذیریم.

وی ادامه داد: اشکال ما این است که امروز نمی‌توانیم به کسانی که به کف خیابان می‌آیند، حرف حق را برسانیم. برای مثال یک‌نفر در اتوبان تصادف کرده و فوت شده، اما او را به عنوان شهید جا می‌زنند و ما نمی‌توانیم حقیقت را به این مخاطب برسانیم.

رئیس کمیته جنگ نرم مجلس با ذکر اینکه شبکه تولید و توزیع ما در رسانه دچار اشکال است، گفت: اما امروز در شبکه توزیع رسانه‌ای اخلال بیشتری می‌بینیم و نمی‌توانیم محصول رسانه‌ای جریان حق را به دست عموم مردم به ویژه بخش خاکستری جامعه برسانیم و برای اینکه بتوانیم کالای رسانه‌ای را به دست این گروه برسانیم، به اجتهاد رسانه‌ای نیاز داریم.

رضایی اجتهاد رسانه‌ای را یک مسئله‌ بسیارمهم در فضای رسانه‌ای کشور دانست و تصریح کرد: ما نیاز به تربیت مجتهد در عرصه رسانه داریم. یعنی کسی که با نگاه انقلابی خودش اجتهاد کند و عملیات رسانه‌ای انجام دهد و معطل این نباشد که یک نفر از بالا برای او تعیین‌تکلیف کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه در یک جنگ نابرابر رسانه‌ای قرار داریم، اضافه کرد: با توجه به اینکه امروز مردم ما مورد حمله و هجمه رسانه‌ای دشمن هستند، بنابراین باید مردم از نظر رسانه‌ای مسلح کنیم و سلاحی هم که باید در اختیار مردم قرار دهیم، سواد رسانه‌ای است. بنابراین باید سواد رسانه‌ یعنی قدرت تشخیص راست از دروغ در فضای رسانه را به مردم یاد دهیم.

رضایی ادامه داد: امروز با پدیده‌ای به نام هک مغزها مواجه‌ایم که دشمنان یک‌عده از مغزهای ما را هک کردند، ریموت مغزهای برخی نخبگان را در دست گرفتند و آنها را کنترل می‌کنند. چرا که آدم باورش نمی‌شود که در دانشگاه شریف به عنوان یکی از نخبه‌پرورترین دانشگاه‌ها ایران شعارهایی بدهند که آدم از شنیدن آنها شرم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه امروز در خیابان‌ها اثرات جهل رسانه‌ای را می‌بینیم، تصریح کرد: بنابراین امروز محتاج این هستیم که نهضت سوادآموزی رسانه‌ای در کشور راه‌اندازی شود.

ا

منبع خبر: تسنیم

برچسب ها:

اخبارهای مشابه:

دیدگاه:

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

آخرین مطالب: