امروز: پنج‌شنبه - 3 خرداد 1403

لینک کوتاه خبر:

https://dr-rezaei.com/?p=16287

نماینده دشتستان:

نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و قطر در کیش برگزار می‌شود

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: در جریان سفر وزیر امور خارجه به چهار کشور حاشیه خلیج فارس درباره افزایش و تسهیل حمل و نقل تجاری دریایی میان ایران و قطر رایزنی و مقرر شد نشست کمیسیون‌های مشترک اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک در جزیره کیش برگزار شود.

دکتر ابراهیم رضایی درباره سفر اخیر خود به همراه وزیر امور خارجه به ۴ کشور حاشیه جنوبی خلیج فارس و دریای عمان شامل قطر، کویت، امارات متحده عربی و عمان اظهار کرد: این سفر با ۲ هدف انجام شد؛ هدف نخست پیشنهاد ایجاد مجمع گفت وگو و همکاری‌های منطقه‌ای با حضور ۸ کشور حاشیه خلیج فارس شامل عمان، کویت، عراق، بحرین، عربستان، امارات، قطر و جمهوری اسلامی ایران بود که قرار است نشست اول آن سپتامبر (شهریور) امسال به میزبانی دبیر کل سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شود.

رضایی ادامه داد: در این سفر درباره ابعاد و کیفیت تشکیل یک سازمان منطقه‌ای با مقامات ۴ کشوری که به آن سفر کردیم، مذاکرات و هماهنگی هایی انجام شد؛ از آنجایی که معتقدیم امنیت خلیج فارس را باید کشورهای پیرامون آن تأمین کنند و نیازی به حضور بیگانگان نیست، این پیشنهاد مطرح شده و مورد استقبال کشورهای منطقه قرار گرفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: هدف دیگری که در این سفرها دنبال می شد، توسعه روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران با این ۴ کشور بود؛ در این کشورها جمعیت قابل توجهی از ایرانیان اقامت دارند؛ بیش از ۳۰ هزار ایرانی در کویت اقامت دارند ۱۵ هزار ایرانی در عمان هستند و همینطور در قطر و امارات؛ همچنین توافقات قبلی پیگیری شد، مثلا در سفر رئیس جمهور به مسقط و پادشاه عمان به تهران توافقاتی داشتیم که جلسات کاری برای پیگیری های آن برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: درباره ایرانی‌های بازداشت شده در این کشورها و تسهیل آزادی آنها توافقات خوبی داشتیم همچنین برای افزایش تبادلات تجاری و افزایش سرمایه گذاری به موافقت هایی دست یافتیم؛ روابط ایران با عربستان و موضوع اوکراین هم در این نشست ها مطرح شد، همچنین در موضوع یمن مقرر شد تا توافقاتی که در گذشته وجود داشت، به همان کیفیت میان دولت نجات ملی یمن و دولت سعودی اجرایی شود و سپس وارد فاز بعدی توافق شویم.

رضایی خاطرنشان کرد: سفر باقری معاون سیاسی وزارت خارجه به دوحه همزمان با سفر امیرعبداللهیان بود که جلسات آنها مجزا از یکدیگر برگزار شد ولی جلسات معاون وزیر امور خارجه کشورمان حول مذاکرات هسته ای نبود. ضمن اینکه در این سفر موضوع خرید هواپیما از قطر و امارات مورد بحث قرار نگرفت؛ در این سفر صرفا درباره افزایش و تسهیل حمل و نقل تجاری دریایی میان ایران و قطر بحث و مقرر شد نشست کمیسیون‌های مشترک اقتصادی ایران و قطر در آینده نزدیک در جزیره کیش برگزار شود.

منبع خبر: ایرنا

برچسب ها:

اخبارهای مشابه:

دیدگاه:

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

آخرین مطالب: