امروز: پنج‌شنبه - 10 خرداد 1403

لینک کوتاه خبر:

https://dr-rezaei.com/?p=3152

نماینده دشتستان:

میز خرما فرصتی برای ساماندهی دنیای نخلداران

وجود بیش از شش‌میلیون اصله نخل مثمر در استان نفت‌خیز بوشهر باعث شده است تا در کنار سایر منابع انرژی و صنایع دریایی، صنعت خرما نقش برجسته‌ای در اقتصاد این خطه از کشور ایفا کند.

۱۳مرداد میز ملی خرما در استان بوشهر به میزبانی شهرستان دشتستان و برازجان برگزار می‌شود. وجود بیش از شش‌میلیون اصله نخل مثمر در استان نفت‌خیز بوشهر باعث شده است تا در کنار سایر منابع انرژی و صنایع دریایی، صنعت خرما نقش برجسته‌ای در اقتصاد این خطه از کشور ایفا کند.

با وجود این صنعت درآمدزا و اشتغال‌زا در سال‌های اخیر با چالش‌هایی همچون نوسان شدید قیمت و کم‌آبی مواجه شده که تاثیرات منفی بر میزان تولید و ثبات بازار آن داشته است.

به ‌رغم همه تلاش‌های صورت ‌گرفته هنوز قیمت مناسبی برای خرما اعلام نشده و کلا قیمت پایین بوده است اگر هم محصول خرما مثلا در پایتخت و شهرهای دیگر با قیمت بالاتری به فروش می‌رود سود اصلی آن به جیب دلال رفته است.

بنابراین باغداران و نخلداران از این بازار سودی نصیب‌شان نمی‌شود لذا با همفکری و مشورت کارشناسان به این نتیجه رسیدیم که پیش از آغاز فصل برداشت محصول خرما با یک طراحی و برنامه‌ریزی مناسب ضرورت دارد تا با تصمیم‌گیری و اجرای به‌موقع تمهیدات اتخاذ شده به وضعیت بازار خرمای استان بوشهر سر‌و‌سامان داده شود تا همچون سال گذشته دیگر شاهد رکود در قیمت خرما نباشیم.

کار مهمی که در این راستا باید انجام شود حذف دلال یا به حداقل رساندن نقش آنان در بازار خرماست زیرا عده‌ای در فصل برداشت خرما در سال‌های گذشته خرما را با قیمت پایین خریده و احتکار می‌کردند و چند ماه بعد به‌خصوص در ماه رمضان آن را با قیمت چند برابری می‌فروختند بنابراین هم مردم و هم باغدار متضرر می‌شوند و فقط دلال است که سود چند صد برابری می‌برد.

در همین راستا قیمت خرما موضوع اصلی میز خرماست که ۱۳مرداد برگزار خواهد شد. قیمت خرید و فروش خرما، بازار و تجارت خرما در داخل و خارج از کشور در این میز بحث و تبادل‌نظر خواهد شد.

البته صنعت خرما چالش‌های دیگری هم دارد مثلا یکی از جدی‌ترین و اصیل‌ترین آنها کم‌آبی است و مسائل دیگری مثل نهاده‌های کشاورزی، کود، سم، صنایع بسته‌بندی و فرآوری مرتبط با این محصول، نگهداری خرما و مشکلات طرح تحول نخیلات نیز همچنان به قوت خود باقی است اما از آنجا که در آستانه فصل برداشت هستیم بنابراین اولویت فعلا در میز خرما، قیمت این محصول است.

به همین منظور از همه عوامل و دست‌اندرکاران موثر در بخش خصوصی و دولتی در داخل کشور در ارتباط با مسائل خرما دعوت شده است تا با همفکری و مشورت به راهکارهایی در این حوزه برسیم.

در همین راستا از تعدادی از مدیران وزارت صنعت معدن تجارت، مدیران سازمان توسعه تجارت، مدیران ارشد جهاد کشاورزی، سازمان تعاون روستایی به‌عنوان خریدار خرما و همین‌طور از شهرداری تهران در حوزه میادین میوه تره‌ بار شهرداری، سازمان اتکای وزارت دفاع، نمایندگان وزارت خارجه در حوزه اقتصادی دعوت شده است تا با حضور مدیران دستگاه‌های متولی در استان‌های خرماخیز مثل خوزستان، فارس، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان و همچنین اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس در این رویداد مهم حضور داشته باشند.

ابراهیم رضایی

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی

نویسنده: دکتر ابراهیم رضایی

منبع خبر: جام جم

برچسب ها:

اخبارهای مشابه:

دیدگاه:

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

آخرین مطالب: