امروز: دوشنبه - 7 خرداد 1403

لینک کوتاه خبر:

https://dr-rezaei.com/?p=3083

نماینده دشتستان:

سابقه بدعهدی آمریکا و کشورهای غربی عضو برجام بسیار طولانی است

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که نسبت به نتیجه مذاکرات دوحه خوشبین نیستیم، گفت: سابقه بدعهدی آمریکا و کشورهای غربی عضو برجام بسیار طولانی است.

دکتر ابراهیم رضایی درباره آینده مذاکرات ایران و ۱+۴ افزود: ما به هیچ وجه نسبت به نتیجه مذاکرات دوحه خوش بین نیستیم چرا که سابقه بد عهدی آمریکا و کشورهای غربی عضو برجام بسیار طولانی است و هیچ گاه خیانت آمریکایی ها را در برجام از یاد نمی بریم.

رضایی اظهار کرد: کشورهای غربی عضو برجام بارها در مذاکرات بدعهدی کرده و وعده‌هایی دادند اما برخلاف آنچه نوشتند و امضا کردند، عمل کردند. آمریکا در دوران دونالد ترامپ برجام را به طور کامل کنار گذاشت و این مسائل باعث می‌شود که ما به غربی‌ها به ویژه آمریکا اعتماد نداشته باشیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: نمی‌گویم به هیچ وجه نباید مذاکره کنیم، بلکه حرف بنده این است که ما به مذاکرات خوش بین نیستیم و باید به گونه‌ای رفتار کنیم که بار دیگر اشتباهات تلخ و بزرگ گذشته تکرار نشود.

رضایی تاکید کرد: محمد جواد ظریف و تیم مذاکره کننده دولت حسن روحانی در مذاکرات اشتباهات بزرگی مرتکب شدند که امیدواریم مذاکره کنندگان فعلی به گونه‌ای رفتار کنند که آن اشتباهات و اشکالات در مذاکرات تکرار نشود ما باید در وهله اول تضمین لازم را از آمریکایی‌ها بگیریم و تمام وعده‌های آنان را راستی آزمایی کنیم.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر قرار است به تعهدات خود عمل کنیم پیش از هر کاری باید تعهدات آمریکایی‌ها درباره فروش نفت ایران و تسهیل مبادلات ارزی ایران را راستی آزمایی کنیم. بنابراین نخست باید تمام تعهدات آمریکایی‌ها راستی آزمایی شود و سپس به تعهدات خود عمل کنیم.

رضایی درباره راهکار عدم تأثیرپذیری اقتصاد ایران از مذاکرات گفت: مسئولان باید از برجام دل بکنند و نباید نگاه ما این باشد که برای رفع مشکلات باید آمریکایی‌ها به داد ما برسند. مسئولان نه فقط در موضع‌گیری‌های خود بلکه باید در عمل هم این گونه باشند که خوشبختانه دولت سیزدهم نشان داده است در این راستا حرکت می‌کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید به طور عملی سند اقتصاد مقاومتی را اجرا کنیم چرا که نسخه دیگری برای نجات اقتصاد نداریم.

رضایی بیان کرد: حتی اگر توافق هم حاصل شود راه حل رفع مشکلات اساسی و جدی کشور این است که اقتصاد مقاومتی را محقق کنیم. برای تحقق اقتصاد مقاومتی هم فقط حرف زدن و یا اینکه جلسه‌ای تحت عنوان اقتصاد مقاومتی برگزار کنیم، کافی نیست باید سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کنیم.

وی تأکید کرد: برای مثال باید از خام فروشی نفت جلوگیری کنیم که راه حل آن توسعه صنایع پتروشیمی و صنایع پایین دستی نفتی است که می‌تواند تا سه میلیون شغل در کشور ایجاد کند. این کار مشکل اقتصاد و اشتغال را حل می‌کند و سایر بندهای اقتصاد مقاومتی هم باید مورد توجه قرار گیرد که نیازمند همت زیادی است.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی گفت: خام فروشی راحت ترین راه برای اداره کشور است که نباید این کار انجام شود. توسعه پتروشیمی و صنایع پایین دستی نفت نیازمند کار و تلاش جهادی است و باید مورد توجه قرار گیرد تا مشکلات کشورمرتفع شود.

منبع خبر: مهر

برچسب ها:

اخبارهای مشابه:

دیدگاه:

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

آخرین مطالب: