امروز: پنج‌شنبه - 3 خرداد 1403

لینک کوتاه خبر:

https://dr-rezaei.com/?p=2716

دکتر رضایی:

زمینه صادرات خرما تسهیل می‌شود

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش شد که مشکلات صادرکنندگان را در سطح وزارت‌خانه حل کنیم و زمینه صادرات خرما تسهیل شود.

دکتر ابراهیم رضایی در جلسه بررسی مسائل خرما که با حضور فرماندار و جمعی از اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای دشتستان در وحدتیه برگزار شد  افزود: بخش عمده افت قیمت خرما در سال گذشته مربوط به مساله کرونا بود. حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تن از خرمای ما به خارج از کشور صادر می‌شد که در دوران کرونا آمار صادرات به شدت پایین آمد.

رضایی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورها ورودی خود را در دوران کرونا بسته بودند، اضهار کرد: سال قبل پیش از فصل برداشت، خرمای بسیار زیادی در سردخانه‌ها و انبارها وجود داشت و این موضوع باعث می‌شد خرما با قیمت پایین‌تری به فروش برسد.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی تناسب عرضه و تقاضا را از مهمترین عوامل در تعیین قیمت محصولات عنوان و خاطر نشان کرد: به اعتقاد بنده قیمت تضمینی راه حل دائمی حل مساله خرما نیست. مگر خرمای پیارم یا مجول قیمت تضمینی دارد؟ این گونه‌ها یک قیمت جهانی دارند و بر اساس آن معامله می‌شود.

رضایی با بیان اینکه خرمای کبکاب دشتستان یک برند مطرح در کشور است و باید تقاضا را برای این خرما فراهم کنیم، تاکید کرد: امسال شرایط بد پارسال از جمله کرونا و بسته‌بودن بازارهای صادراتی را نداریم و خرماهای سال گذشته هم فروش رفته است.

وی با اشاره به اینکه حرکت‌های خوبی برای صادرات خرما آغاز شده است، تصریح کرد: توقع از بنده برای ساماندهی بازار خرما یک توقع منطقی است و در این زمینه تلاش‌های بسیار زیادی را در دو سال گذشته داشته‌ایم.

زمینه صادرات خرما تسهیل شود

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش شد که مشکلات صادرکنندگان را در سطح وزارت‌خانه حل کنیم و زمینه صادرات خرما تسهیل شود.

وی استفاده از ظرفیت شهرداری تهران و مجموعه نیروهای مسلح برای فروش خرمای دشتستان را مورد تاکید قرار داد و افزود: صادرات خرما به روسیه که یک کشور سردسیر، ثروتمند و نیازمند خرمااست اهمیت فراوانی دارد و شرایط آن فراهم است ولی متأسفانه صادرکننده‌ای که بتواند پاسخگوی نیازهای این کشور باشد، نداریم.

رضایی خاطرنشان کرد: اگر صادرکننده‌ای بتواند نیازهای فروشگاه‌های زنجیره‌ای را تأمین کند صادرات تضمین‌شده‌ای خواهد داشت.

دولت تسهیلات لازم را به متقاضیان می دهد

وی گفت: دولت نمی‌تواند بسته‌بندی و صادر کند بلکه تسهیلات لازم را به متقاضیان می‌دهد ولی نمی‌تواند خودش خرید، بسته‌بندی و صادرات را انجام دهد.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کار دیگری که روی آن متمرکز شده‌ایم و جلسات متعددی را داشته ایم، استفاده از ظرفیت شهرداری و میادین میوه و تره‌بار تهران است. این میادین محل مناسبی برای فروش خرمای دشتستان است که باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

رضایی افزود: در شهرستان و استان باید یک متولی برای ارائه خرما انتخاب شود و خرمای باکیفیت با استانداردهای مد نظر تأمین و ارائه کند.

سود اصلی باید به جیب کشاورز برود

وی  با بیان اینکه سود اصلی به جای دلال باید به جیب کشاورز برود، تاکید کرد: اگر برای ۱۰ درصد از خرمای دشتستان بازار جدید و مناسبی فراهم کنیم، بر روی قیمت نهایی خرما اثرگذار خواهد بود و قیمت تعدیل می شود.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هفته گذشته نشستی را با وزیر جهاد کشاورزی داشتیم. عمده مطالبات ما حول مساله خرما از جمله آب و آبیاری، زهکشی و نرخ خرید تضمینی بود و تاکید کردیم که نباید شاهد مشکلات سال گذشته در زمینه فروش خرما باشیم.

رضایی  ادامه داد: نامه‌ای را در این زمینه تنظیم کردیم و به وزیر جهاد کشاورزی دادیم و نرخ پایه ۲۰ هزار تومان را پیشنهاد کردیم و به تعاون روستایی دستور دادند که هم در زمینه صادرات خرما و هم خرید تضمینی خرما اقدام کنند.

تقاضا برای خرید خرمای دشتستان افزایش یابد

وی با بیان اینکه خرید تضمینی راهکار اصلی نیست ولی نباید از آن غافل شویم ، گفت: باید تقاضا برای خرمای دشتستان را افزایش دهیم.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی در مورد نرخ حقابه هم بیان کرد: باید تلاش کنیم که نرخ حقابه به گونه‌ای تعیین شود که کشاورزان متضرر نشوند.

رضایی افزود: هر کسی که آمادگی دارد در زمینه بسته‌بندی، سردخانه و دیگر صنایع مرتبط با خرما سرمایه گذاری کند، آماده حمایت هستیم. در زمینه صادرات هم باید تلاش کنیم که خرمای دشتستان بازارهای مورد نیاز را کسب کند.

سود اصلی باید نصیب باغداران شود

وی از برگزاری میز خرما در آینده نزدیک خبر داد و تصریح کرد: قیمت خرما باید به گونه‌ای تعیین شود که کشاورزان متضرر نشوند و سود اصلی نیز نصیب باغداران شود.

برچسب ها:

اخبارهای مشابه:

دیدگاه:

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

آخرین مطالب: