امروز: پنج‌شنبه - 3 خرداد 1403

لینک کوتاه خبر:

https://dr-rezaei.com/?p=3231

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

از ظرفیت پیمان شانگهای برای خنثی سازی تحریم‌های غرب استفاده کنیم

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: باید بتوانیم از فرصت پیمان شانگهای برای خنثی سازی تحریم‌های غرب استفاده کنیم.

دکتر ابراهیم رضایی درباره مزیت‌های عضویت ایران در پیمان شانگهای و اینکه آیا می‌توان از ظرفیت‌های اقتصادی شانگهای برای جبران خسارات برجامی استفاده کرد، افزود: کشورهای عضو پیمان شانگهای به علت گستردگی جغرافیای و جمعیتی خود و دارا بودن حجم اقتصادی ۲۳ تریلیون دلاری و تجارت داخلی بیش از ۳۰۰ میلیارد دلاری می توانند به عنوان یک فرصت اقتصادی برای ما محسوب شوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما باید بتوانیم از فرصت پیمان شانگهای برای خنثی سازی تحریم های غرب استفاده کنیم. تجارت غیر نفتی ما در سال های گذشته با اعضای پیمان شانگهای زیر ۳۰ میلیارد دلار بوده است که در صورت یک برنامه ریزی مدون می‌توانیم با احتساب صادرات نفت ایران آن را به ۸۰ میلیارد دلار برسانیم.

رضایی تصریح کرد: ما مزیت‌های خوبی برای حضور در پیمان شانگهای داریم که از نمونه‌های آن می‌توان به کریدورهای ترانزیتی موجود در ایران، دسترسی به آب‌های آزاد، وجود منابع نفت و انرژی، وجود متخصصین توانمند و نیروی کار دانشگاهی اشاره کرد.

وی تاکید کرد: البته برای حضور قدرتمند در پیمان‌هایی مانند شانگهای و بریکس و استفاده از ظرفیت آنها نیازمند برخی تغییرات و اصلاحات هم در حوزه قانونی و هم در حوزه زیرساختی مانند افزایش خطوط ریلی، تقویت بندرگاه ها و گمرکات هستیم.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: یکی از موضوعاتی که همیشه مدنظر بوده است و متاسفانه در دولت قبل مورد غفلت قرار گرفت متوازن سازی در عرصه سیاست خارجی است که دولت قبلی یک نگاه غربگرای مطلق داشت و نگذاشت که از فرصت های موجود همسایگان و شرق بهره مند شویم‌.

رضایی اظهار کرد: دیپلماسی موجود در دولت استفاده از ظرفیت همسایگان و شرق است که می‌تواند در آینده موجب رفع آثار تحریم های ظالمانه غرب و بدعهدی آنها در برجام گردد.

منبع خبر: خانه ملت

برچسب ها:

اخبارهای مشابه:

دیدگاه:

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

آخرین مطالب: