امروز: پنج‌شنبه - 10 خرداد 1403

لینک کوتاه خبر:

https://dr-rezaei.com/?p=6366

گزارش هفتگی نماینده دشتستان (از ۴ تا ۱۰ تیر ۱۴۰۱)؛

دیدار با رئیس جمهور/ جزئیات سرقت از بانک ملی/ ملک ۱۸ هزار میلیارد تومانی

دیدار با رئیس جمهور، دستور قاطع وزیر جهاد کشاورزی برای خرمای دشتستان، جزییات سرقت از بانک ملی، مصوبه مجلس برای تبدیل وضعیت کارکنان دولت و ملک ۱۸ هزار میلیارد تومانی از برنامه‌ها و پیگیری‌های نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی در هفته گذشته بود.

ابراهیم رضایی نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی در سلسله گزارش های هفتگی خود – از ۴ تا ۱۰ تیر – با عنوان “هفت نوشت” نوشت:  صبح نخستین روز هفته در جلسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس  شورای اسلامی با موضوع رفع ایرادات طرح شفافیت قوای سه‌گانه شرکت کردم، ایرادات شورای نگهبان رفع شد و انتظار داریم که این بار طرح پس از تصویب در مجلس در شورای نگهبان تایید شود. شما ۱۰ تا ۲۰

در گفت وگو با رییس دانشگاه علوم پزشکی نتایج جلسه هفته گذشته با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را مرور کردیم، اگر وعده‌های وزیر به طور کامل محقق شود، تحول اساسی در وضعیت نظام سلامت دشتستان ایجاد می شود.

بورل پیمانکار آمریکایی هاست

با مدیران گاز و منابع طبیعی در مورد تبدیل وضعیت کنتورخوان‌ها و طرح‌های آبخیزداری صحبت کردم. با معاون عمرانی استاندار هم در مورد ماده ۵۶ شدن طرح بزرگراه دالکی کنارتخته صحبت و مشورت کردیم. در مصاحبه با خبرگزاری فارس تاکید کردم که نگاه مثبتی به سفر بورل به تهران نداریم چرا که او پیمانکار آمریکایی‌هاست.

بعد از ظهر با مدیرعامل ساتا جلسه داشتم. مسئولیت اجتماعی کارخانه سیمان دشتستان و نیز سایر صنایع آنها در استان به ویژه در ارتباط با روستای راهدار و نیز شهر برازجان، بهره‌گیری از ظرفیت‌های دشتستان و برخی تخلفات یا مفاسد در شرکت‌های زیرمجموعه از مباحث جلسه بود.

به ایشان گفتم که سه کارگر دشتستانی در حادثه آتش‌سوزی اخیر در کارخانه سیمان به شدت دچار سوختگی شده‌ و به شیراز منتقل شده‌اند. پس از جلسه مطلع شدم که یکی از این کارگران عزیز درگذشته است.

عصر با تعدادی از نمایندگان در مورد دستور کار این هفته مجلس جلسه مفصلی داشتیم. مباحث و پیشنهادهای کارشناسی خوبی مطرح شد.

کنترل گرانی‌ها و معضلی به نام خودروسازی

ساعت ۶:۳۰ صبح یکشنبه در کمیسیون اصل ۹۰ با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برنامه های وزیر ارزیابی و انتقادات تعدادی از نمایندگان مطرح شد. اغلب انتقادات حول ناتوانی در کنترل گرانی‌ها و معضلی به نام خودروسازی است.

در صحن مجلس طرح تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی کل کشور تصویب و مهلت جذب اعتبارات تا پایان شهریور سال بعد تمدید شد. کلیات لایحه تشکیل سازمان پدافند غیرعامل نیز تصویب شد همچنین طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت برای بررسی بیشتر به کمیسیون اجتماعی ارجاع شد، تلاش می‌کنیم تا با جلب نظر دولت راهی برای ساماندهی کارکنان بلاتکلیف دستگاه‌های اجرایی بیابیم.

پیرو انتشار اخباری مبنی بر اعمال فشار دو نماینده برای تصاحب یک شرکت اقتصادی، نامه‌ای به رییس مجلس نوشتیم و خواستار بررسی موضوع شدیم که اگر چنانچه صحت دارد برخورد شود و اگر صحت ندارد تکذیب شود.

با خطاکاری که ادعای انقلابی‌گری دارد باید برخورد کرد

از تعدادی از نمایندگان انقلابی ذیل نامه امضا گرفتم و به دفتر رییس مجلس تحویل دادیم. توییت هم کردم که با خطاکاری که ادعای انقلابی‌گری دارد باید شدیدتر برخورد کرد. نمی‌دانم چرا به عده‌ای بر خورد امیدوارم تا حصول نهایی پیگیری شود.

با تعدادی از مسئولان انتظامی، وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و نفت و امور اقتصادی و دارایی، سازمان امور استخدامی و آموزش و پرورش راجع به مسائل کشور و استان صحبت کردم. ظهر در جلسه مجمع نمایندگان استان آقای کرمی نماینده دشتی و تنگستان با اجماع به عنوان رییس مجمع انتخاب شد. سپس در جلسه با جمعی از نمایندگان به منظور انتقال تجربیات حضور یافتم.

سخنان قالیباف و اژه ای وحدت‌بخش بود

در دفتر میزبان دهیار و رییس شورای حاجی آباد بودم و مشکلات آنجا را بررسی کردیم. بعد از ظهر جلسه مشترک مجلس و مسئولان دستگاه قضایی در محل قوه قضاییه بود. تعدادی از نمایندگان و مسئولان قضایی صحبت کردند، دیدگاه‌ها به هم نزدیک و سخنان محمد باقر قالیباف و غلامحسین محسنی اژه ای وحدت‌بخش بود.

در حاشیه جلسه به آقای اژه‌ای گفتم مسیر ماده ۴۷۷ را باز کنید که گفتند باز است و خودم طی چند روز اخیر ۱۰۰ پرونده مشمول ماده ۴۷۷ را مطالعه کرده‌ام. انصافاً رییس قوه قضاییه فردی پرکار و دغدغه مند است.

عصر به همراه تعدادی از همکاران در جلسه‌ای پیرامون مبارزه با مفاسد اقتصادی همفکری کردیم. شب رییس سازمان امور عشایر کشور خبر داد که برای حل مشکل عشایر ما که اکنون در استان فارس هستند، یک تانکر اضافه کرده است.

بازدید از آخرین دستاوردهای صنعت هوایی

روز دوشنبه از سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح بازدید و از آخرین دستاوردهای صنعت هوایی، اورهال هواپیماها، ساخت پهپاد و ریزپرنده‌ها مطلع شدیم. به معنای واقعی کلمه جهادی هستند و کارهایی کرده‌اند کارستان. متوجه شدم که چرا مغضوب غرب و بویژه آمریکایی‌ها هستند.

بعد از ظهر جلسه‌ای با معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی داشتم و راجع به قیمت تضمینی خرما در سال جاری صحبت کردیم، قرار شد که جدی‌تر از قبل دنبال کنند.

سئوالاتی از محمد اسلامی پرسیدم که غالباً پاسخ قانع‌کننده دادند

در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ درباره اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی مباحث مفصلی مطرح شد. سئوالاتی از محمد اسلامی پرسیدم که غالباً پاسخ قانع‌کننده دادند.

عصر به اندیشکده اقتصاد مقاومتی رفتم و شنونده طرح‌ها و مباحث ارزشمند دوستان در حوزه بانکداری و انرژی بودم. پیشنهاد کردم که بر موضوع راهبردی توسعه میدان‌های مشترک نفتی و گازی متمرکز شوند.

با رییس سازمان شهرک‌های صنعتی استان در مورد خرید و آماده سازی فاز دوم شهرک صنعتی برازجان همفکری کردیم، با توجه به همه شرایط موجود معتقدم که نخستین راه حل معضل بیکاری در دشتستان توسعه صنعت در شهرستان است. کارهای خوبی آغاز شده که در صورت تحقق نهایی می‌تواند اقتصاد دشتستان را دگرگون کند.

سه‌شنبه‌های مجلس، نظارتی است. سه طرح تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت نیرو، شرکت شستا و سازمان تامین اجتماعی رای آورد. گزارش کمیسیون عمران در مورد سانحه ریلی قطار مسافربری مشهد – یزد قرائت و عوامل سازمانی، فنی، محیطی و انسانی حادثه برشمرده شدند.

در ساختار نظارتی راه‌آهن تجدید نظر جدی صورت گیرد

ضرورت دارد که در ساختار نظارتی راه‌آهن تجدید نظر جدی صورت گیرد. همچنین تقاضای یک فوریت طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری رای آورد.

رییس مجلس در خلال جلسه اشاره‌ای به ماجرای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت کرد و گفت که رییس‌جمهور هم به این جمع‌بندی رسیده که تغییراتی در ساختار این وزارتخانه ایجاد کند و با تجزیه این وزارتخانه، دو نفر را برای مدیریت وزارتخانه‌های جدید معرفی کند.

یادداشتی برای روزنامه رسالت در مورد مذاکرات دوحه نوشتم. با معاونین وزرای نیرو، نفت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد مسائل استان صحبت کردم.

سازمان زندان‌ها مظلوم است

رییس سازمان زندان‌ها در کمیسیون اصل ۹۰ گزارشی از مشکلات این سازمان ارائه کرد، در ارتباط با مساله ورود مواد مخدر به زندان‌ها توضیحات جالبی داد. سازمان زندان‌ها مظلوم است و بیشترین کوتاهی را در حق این دستگاه، سازمان برنامه و بودجه مرتکب می‌شود. یک سری اموالی همچون زندان قزل‌حصار هم در اختیار دارد که به علت گستردگی و قیمت بالای آن، (۱۸ هزار میلیارد تومان!) مشتری ندارد.

در کمیسیون امنیت ملی بررسی لایحه اصلاح قانون بکارگیری سلاح توسط مأموران نیروهای مسلح ادامه داشت. همچنین با حضور مسئولان مربوطه ابعاد مختلف حادثه سرقت از صندوق امانات بانک ملی بررسی شد.

نیروی انتظامی در دستگیری ساقان بانک ملی درخشید

نیروی انتظامی در این ماجرا درخشیده اما صداوسیما بدهکارش کرده است! اگر چه دو عامل اصلی سرقت پیش از شناسایی از کشور خارج شده بودند اما به فاصله کمتر از ۴۸ ساعت و با عملیات پیچیده فراجا و وزارت اطلاعات دستگیر شده‌اند. انتظار می‌رود که با همکاری ترکیه روزهای آینده به کشور بازگردانده شوند.

با مدیران هلال احمر، ورزش و جوانان، بنیاد شهید، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و تعدادی از شوراهای دشتستان تماس داشتم. رییس کمیسیون اصل ۹۰ تماس گرفت و خبر داد که روز پنجشنبه با رییس‌جمهور جلسه داریم.

از ظرفیت کشورهای همسایه برای صادرات خرما استفاده شود

روز چهارشنبه طرح اصلاح موادی از آیین‌نامه داخلی مجلس مطرح و تصویب شد. بعد از ظهر به همراه برادر عزیزم دکتر پاکار فرمانده انقلابی بسیج وزارت جهاد کشاورزی مهمان وزیر جهاد کشاورزی بودیم. محور مطالبات ما تامین مالی طرح تحول نخیلات و تعمیم آن به بخش‌های ارم و بوشکان، اجرای طرح آبیاری نوین شبانکاره، لایروبی کانال‌های زهکشی، قیمت خرید تضمینی خرمای امسال، کف‌شکنی و بازسازی تعدادی از چاه‌ها و قنات‌ها و مسائل عشایر بود.

خلاصه‌ای از آنچه باید در حوزه خرما اتفاق بیفتد را شرح داده و تاکید کردم که از ظرفیت کشورهای همسایه برای صادرات خرما استفاده کنند. نگران قیمت پایین خرما در سال جاری هستیم و نباید اتفاقات تلخ پارسال تکرار شود. از وزیر خواستم که شخصاً ورود کند و پای کار بیاید.

در مورد باز کردن مسیر صادرات محصولات کشاورزی به روسیه هم نکاتی را گوشزد کردم و جزئیات آن را با سید جواد ساداتی نژاد مرور کردیم. وزیر جهاد کشاورزی دستورات محکمی صادر کرد از جمله به سازمان تعاون روستایی دستور داد که نسبت به خرید تضمینی خرما و صادرات آن به روسیه اقدام کند، در مورد اجرای طرح تحول و آبیاری نوین هم دستور «اقدام عاجل» داد. در جلسه دیگری با قائم مقام وزیر برای برخی اقدامات برنامه‌ریزی کردیم.

دیدار با رییس جمهور

روز پنجشنبه به همراه تعدادی از همکاران عضو کمیسیون اصل نود به دیدار رییس جمهور رفتیم. آقای رییسی اگر چه ساعت ۲ شب و بعد از سفر ترکمنستان به تهران رسیده بود اما پرانرژی و فعال بود. بخش زیادی از مباحث حول مسائل کمیسیون گذشت. بنده در دقایقی کوتاه چند نکته را عرض کردم:

گلایه از گرانی‌ها به عنوان شکایت اول این روزهای مردم،

امروز مردم هر سه قوه را به عنوان «نظام» می‌بینند و آوردن دلایلی مانند «مجلس نمی‌گذارد» یا «دولت انجام نمی‌دهد» پذیرفتنی نیست و لازم است که همه قوا با وحدت و تعامل برای حل مشکلات جامعه تلاش کنند.

اهمیت توسعه میادین مشترک نفتی و گازی همچون میدان گازی فرزاد،

گلایه از زمین ماندن دستور رییس‌جمهور مبنی بر بومی شدن مدیریت‌های صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در استان بوشهر،

لزوم رسیدگی به پرونده‌های مهم حوزه امنیتی کمیسیون اصل ۹۰ همچون پرونده بنزین ۹۸ و فتنه ۸۸،

عدم تحقق یا تحقق حداقلی مصوبات سفر استانی بویژه در دشتستان.

رییس جمهور نکات را یادداشت کردند و قول پیگیری دادند. نمایندگان غالباً از برخی مدیران ارشد دولت شاکی بودند، رییس‌جمهور از ارزیابی مدیران دولت خبر و دستور بررسی داد. نکات جالبی هم از تماس با مکرون در ارتباط با مذاکرات و ملاقات شب قبل با پوتین گفتند که لُب کلام بی‌اعتمادی به غرب و وعده‌های آنها بود در مورد پرونده کرسنت هم تاکید بر رسیدگی به آن و اخذ نتیجه داشتند.

بحث مفصلی هم در جلسه پیرامون تاثیر معدل در کنکور شکل گرفت. در حاشیه جلسه فرصتی شد تا با آقای رییسی در مورد مصوبات سفر ایشان به استان از جمله بیمارستان هفده شهریور، راه نمازگاه – ارم – بوشکان، سدهای دالکی و دهرود و چند مورد دیگر صحبت کنم.

وضعیت آب در دشتستان حال و روز خوبی ندارد

به ایشان گفتم که وضعیت آب در دشتستان حال و روز خوبی ندارد و نگران تابستان جاری هستیم، یادآوری کردم که قول داده بودند که به عسلویه سفر کنند و بخاطر موج امیکرون به تاخیر افتاد. آقای رییسی قول پیگیری دادند و تاکید کردند که حتماً به عسلویه سفر خواهند کرد.

روز جمعه از اردوی جهادی بسیج جامعه پزشکی در روستای درودگاه بازدید کردیم، در این گرمای طاقت‌فرسا کارهای زیادی انجام داده بودند. همچنین ظهر و بعد از ظهر در نمازجمعه برازجان با تعدادی از مردم عزیز ملاقات کردم.

برچسب ها:

اخبارهای مشابه:

دیدگاه:

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

آخرین مطالب: