امروز: دوشنبه - 7 خرداد 1403

لینک کوتاه خبر:

https://dr-rezaei.com/?p=16795

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

تهران و مسکو از ظرفیت هم برای خنثی سازی و رفع تحریم‌ها استفاده کنند

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه گفت: گسترش روابط تهران و مسکو به عنوان دو کشور تحت تحریم‌ ظالمانه غرب کمک می‌کند از ظرفیت یکدیگر برای خنثی‌سازی و رفع تحریم‌ها استفاده کنند.

دکتر ابراهیم رضایی که آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور را در سفر به روسیه همراهی کرد، در مورد جزئیات این سفر گفت: از آنجا که روسیه در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، کشور مهمی به حساب می‌آید و در عین حال، ایران هم از اهمیت خاصی در سیاست خارجی روسیه برخوردار است، لذا سفر آیت الله رئیسی در نوع خود حائز اهمیت است.

نماینده مردم دشتستان در مجلس یازدهم افزود: ایران از سالیان گذشته در حوزه‌های مختلف امنیتی و مبارزه با تروریسم در منطقه، همکاری‌های موفق و مشترکی با روسیه داشته و با شروع به کار دولت سیزدهم هم این همکاری ها در حوزه تجارت، حمل و نقل، انرژی و مسائل منطقه ای و همکاری های بین المللی تقویت و تدوام پیدا کرده است.

مسائل بین‌المللی و فلسطین محور مذاکرات آیت‌الله رئیسی در روسیه بود

رضایی با بیان اینکه بخش اساسی مذاکرات سفر آیت الله رئیسی پیرامون مسائل بین المللی و مساله فلسطین بود، گفت: دو طرف بر توقف و پایان یافتن جنگ در غزه تاکید کردند و نظرات طرفین در این موضوع بسیار به هم نزدیک بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: آنها همچنین بر کمک رسانی به آسیب دیدگان در جنگ غزه، کمک به مردم مظلوم فلسطین، گشایش مرز رفح و توقف و کوچ اجباری فلسطینیان از غزه تاکید کردند و آیت الله رئیسی هم مواضع محکم و انقلابی در این زمینه داشتند.

وی اضافه کرد: بخش دیگری از محور گفت و گوهای روسای جمهور ایران و روسیه در مورد مسائل بین المللی و همکاری های منطقه ای بود که ایران در سازمان‌های بین المللی مانند بریکس و شانگهای با روس‌ها همکاری دارد و در این زمینه هم اشتراک نظر وجود داشت و گفت و گوهای موثری انجام و آمادگی ایران برای عضویت دائم در اتحادیه اقتصادی اوراسیا اعلام شد.

قطعه رشت و آستارا با مشارکت روسیه تکمیل می‌شود

رضایی ادامه داد: بخش دیگری از مباحث سفر در مورد روابط دو جانبه در حوزه‌های مختلف بود و از آنجا که تعدادی از اعضای هیات دولت همانند وزرای امور خارجه، نفت و راه شهرسازی، رییس کل بانک مرکزی و تعدادی از معاونان وزرا، رئیس جمهور را در این سفر همراهی می‌کردند، مسئولان کشورمان گفت وگوهای خوبی با همتایان روس داشتند و در جلسه پایانی سفر هم بیان شد که گفت وگوها در حوزه اقتصادی، پولی، رفع موانع بانکی و گمرگی بین ایران و روسیه نتیجه بخش بوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: در حوزه حمل و نقل مقرر شده که قطعه رشت و آستارا با مشارکت روسیه تکمیل شود که این قطعه بخش مهمی از کریدور شمال و جنوب را کامل و به اقتصاد دو کشور کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه در سفر رئیس جمهور به مسکو در بحث توسعه زیرساخت‌های نیروگاهی توافقات خوبی صورت گرفت، گفت: در حوزه فناوری و انرژی هم مذاکرات خوبی میان مقامات دو کشور انجام شد که امید است روابط در این زمینه بیشتر تقویت شود.

افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه در دولت سیزدهم

رضایی یادآور شد: در سال ۱۴۰۰ که آیت الله رئیسی به روسیه سفر کرد، حجم مبادلات تجاری میان دو کشور ۴ میلیارد دلار بود و امروز با پیشرفت‌های به دست آمده این رقم به ۵ میلیارد دلار رسیده است و چشم انداز و برنامه این است که حجم مبادلات به ۱۰ میلیارد دلار برسد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه با تاکید بر اینکه این ظرفیت وجود دارد و این مهم به اقتصاد دو کشور کمک می‌کند، توسعه روابط اقتصادی را به نفع دو دولت و ملت ایران و روسیه عنوان کرد و گفت: هر دو کشور علاوه بر اشتراکات همسایگی فرهنگی و سیاسی که با هم دارند در یک وجه مشترک قوی، تحت تحریم‌های ظالمانه غرب و آمریکا هستند و این توسعه روابط کمک می کند که از ظرفیت یکدیگر برای خنثی سازی و رفع تحریم‌ها استفاده کنند.

رضایی با اشاره به اینکه اکنون زمینه خوبی برای توسعه روابط تهران – مسکو فراهم است، اضافه کرد: با عزم سران دو کشور و رویکردی که در تدوین نهایی سند همکاری جامع بلند مدت ۲۰ سال بین دو کشور وجود دارد امید است آینده روابط تهران و مسکو به عالی ترین سطح برسد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: سفر آیت الله رئیسی به مسکو مهم، اثرگذار و راهگشا بوده و امید است که مردم به زودی دستاوردهای این سفر را مشاهده کنند.

منبع خبر: ایرنا

برچسب ها:

اخبارهای مشابه:

دیدگاه:

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

آخرین مطالب: