امروز: دوشنبه - 7 خرداد 1403

لینک کوتاه خبر:

https://dr-rezaei.com/?p=6343

عضو کمیسیون فضای مجازی:

با فیلتر اینستاگرام مخالف هستم

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی با بیان این که مجلس دنبال انسداد و محدودکردن فضای مجازی نیست، گفت: با فیلتر اینستاگرام مخالف هستم.

دکتر ابراهیم رضایی در ارتباط مجازی با مردم اظهار داشت: طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی که آخرین ویرایش آن نهم بهمن ماه بود به تازگی در کمیسیون تصویب شد. این طرح با توجه به خلایی که در کشور داشتیم در دستور کار مجلس قرار گرفت.

رضایی با بیان اینکه اکثر کشورهای جهان در زمینه حاکمیت قانون در فضای مجازی از ما جلوتر هستند، افزود: بر همین اساس این طرح با عناوین مختلفی در دستور کار قرار گرفت. کلیات طرح تصویب شده و جزییات آن مانده است. این طرح ۱۸ ماده دارد و در ۵ فصل نگارش شده است.

وی تصریح کرد: این مصوبه شامل کلیات و تعاریف است، بخش دیگری شرح وظایف است، بخشی حمایت از ارائه دهندگان خدمات فضای مجازی و بخشی نیز مربوط به حمایت از کاربران فضای مجازی و همچنین ضمانت اجرایی آن است.

رضایی با بیان اینکه برخی از افرادی که قضاوت کردند طرح را نخوانده بودند و یا نسخه اولیه را خوانده بودند، خاطرنشان کرد: حفاظت از حریم خصوصی کاربران یکی از اهداف این طرح است. عدم انتقال داده‌های کاربران ایران به خارج و عدم حذف حساب کاربری و یا اطلاعات کاربران از دیگر بخش‌های این طرح است.

وی با بیان اینکه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه خارج از این قانون است، گفت: هنوز هیچ چیزی از جزییات تصویب نشده و فقط کلیات تصویب شده است. باید جزء به جزء این طرح بررسی و تصویب یا اصلاح و یا رد شود. با کار کارشناسی و همفکری با ذی‌نفعان و فعالان فضای مجازی این مسائل بررسی می‌شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس  تصریح کرد: این طرح به هیچ وجه دنبال انسداد و فیلتر و بستن نیست و بنای این قانون این نیست. تاکنون قانونی در این زمینه در کشور وجود نداشته و در حال قانونمند کردن فضای مجازی هستیم.

وی با بیان اینکه با فیلتر اینستاگرام مخالف هستم، ادامه داد: دنبال ساماندهی فضای مجازی و تضمین امنیت و آزادی مردم هستیم، کاری که از قبل باید انجام می‌شد. به عنوان کارشناس عرض می کنم که در زمینه ساماندهی خیلی عقب‌تر از کشورهای دیگر هستیم.

رضایی گفت: آن چیزی که ما تصویب کردیم با چیزی که روایت شد متفاوت است. طرح اشکالاتی هم دارد و تلاش می‌کنیم که این ایرادات را رفع کنیم . برنامه امشب ما هم این است که نظرات مردم را بگیریم و استفاده کنیم. اطمینان می‌دهم که از حقوق مردم در فضای مجازی دفاع می‌کنیم و از حق آنها کوتاه نمی‌آیم .

وی ادامه داد: حق نداریم که کسب و کار مردم را محدود کرده یا ببندیم. این طرح که هنوز تبدیل به قانون نشده است از حقوق مردم دفاع می‌کند. هیچ اپلیکیشنی با این طرح تعطیل نمی‌شود.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بیان کرد: طرح اخیر نه تنها ضد اینترنت نیست بلکه حریم خصوصی مردم و امنیت مردم و آزادی آنها را تضمین خواهد کرد ما خودمان هم از این فضا استفاده می ‌کنیم و نمی‌توانیم مردم را منع کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد اهمیت و ضرورت این طرح نیز اظهار داشت: این ایراد بر ما وارد است که با مردم در مورد این طرح حرف نزدیم. بنده تلاش کردم و در مورد این طرح حرف زدم ولی خیلی کم‌کاری کردیم و نتوانستیم طرح را آنگونه که هست معرفی کنیم و بعضاً مردم ترسیده‌اند که بر اساس این طرح همه چیز بسته شود.

رضایی بیان کرد: این طرح ضرورت دارد ولی فوریتی در کار نبوده و هزاران نفر ساعت کار روی این طرح توسط مراکز مرتبط انجام شده است. کشورهای دیگر سال‌ها قبل در این زمینه قانون‌گذاری کرده‌اند و ما هم نیاز داریم. بخش زیادی از وقت مردم ما در فضای مجازی می‌گذرد و نیاز است که این مسائل دنبال شود.

وی تاکید کرد: هر کاری نیاز به چارچوب و قواعدی دارد و فضای مجازی با این همه گستردگی هم نیاز به ساماندهی و چارچوب‌بندی دارد. قرار نیست جایی بسته شود. قرار است اپلیکیشن‌های داخلی حمایت شوند تا خدمات مورد نیاز مردم را ارائه کنند ولی این طرح محدودیت اینستاگرام و دیگر اپلیکیشن‌ها را در پی ندارد.

نماینده دشتستان با بیان اینکه هیچ برنامه‌ای برای انسداد نیست و برنامه‌ای هم نخواهد بود، افزود: باید سرعت اینترنت و میزان دسترسی مردم به اینترنت تقویت شود تا مردم در هر نقطه‌ای از اینترنت پرسرعت برخوردار باشند.

برچسب ها:

اخبارهای مشابه:

دیدگاه:

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

آخرین مطالب: